Organik Tarımın Ekolojiye ve İnsan Sağlığına Katkıları

Organik Tarım

Organik Tarım Nedir?

Organik tarım, doğal maddeleri ve süreçleri kullanarak gıda üretmeyi amaçlayan tarımsal bir yöntemdir. Bu, organik tarımı teşvik ettiği için sınırlı bir çevresel etkiye sahip olduğu anlamına gelir. Toprağı gübrelemek, biyolojik aktiviteyi en üst düzeye çıkarmak ve uzun vadeli toprak sağlığını korumak için örtü bitkileri, yeşil gübreler, hayvan gübreleri ve ürün rotasyonlarının kullanılması organik tarım işlevlerinin arasında yer alır.

Organik tarımın amaçlarını şöyle sıralayabiliriz:

 • Enerji ve doğal kaynakların sorumlu kullanımı
 • Biyolojik çeşitliliğin korunması
 • Bölgesel ekolojik dengelerin korunması
 • Toprak verimliliğinin arttırılması
 • Su kalitesinin korunması

Ek olarak, organik tarım işlevleri hayvan refahı standardını yükselterek teşvik etmekte ve çiftçilerin hayvanların özel davranış ihtiyaçlarını karşılamalarını istemektedir.

Organik Tarımın Faydaları

 • Daha İyi Beslenme: Geleneksel olarak yetiştirilen gıdalarla daha uzun süre karşılaştırıldığında, organik gıdalar besin açısından daha zengindir. Organik tarım, bitki ve hayvanlara aktarılan toprağın besinlerini arttırır.
 • Sağlıklı kalmanıza yardımcı olur: Organik gıdalar kimyasal içermez. Bunun nedeni, organik çiftçilerin gıda üretim sürecinin ticari benzerleri gibi hiçbir aşamasında kimyasal madde kullanmamasıdır.
 • Zehirsiz: Organik tarım zehirli kimyasallar, böcek ilaçları ve ot öldürücüler kullanmaz.
 • Organik gıdalar yüksek derecede doğrulanmıştır: Herhangi bir ürünün organik gıda olarak nitelendirilebilmesi için kalite kontrolünden geçmesi ve oluşturma sürecinin titizlikle araştırılması gerekmektedir.
 • Daha düşük fiyatlar: Organik gıdaları doğrudan makul fiyatlarla alabilirsiniz.
 • Gelişmiş Lezzet: Organik olarak yetiştirilen meyve ve sebzelerde bulunan şeker içeriği onlara ekstra lezzet verir.
 • Organik tarım yöntemleri çevre dostudur: Organik tarım sert kimyasalları kullanmaz; çevre korunur.
 • Daha uzun raf ömrü: Organik bitkiler, hücresel yapılarında geleneksel mahsullerden daha fazla metabolik ve yapısal bütünlüğe sahiptir.

Organik Tarımın Çevresel Faydaları Nelerdir?

 • Uzun vadede sürdürülebilirlik: Çevrede gözlenen birçok değişiklik uzun vadelidir ve zaman içinde yavaşça meydana gelir. Toprak verimliliğini veya zararlı sorunlarını önlemek için ekolojik bir denge kurarken gıda üretmeyi amaçlamaktadır. Organik tarım, sorunlar ortaya çıktıktan sonra tedavi etmek yerine proaktif bir yaklaşım benimser.
 • Su: Daha iyi besin tutma yeteneklerine sahip iyi yönetilen organik sistemler, yeraltı suyu kirliliği riskini büyük ölçüde azaltır.
 • Hava ve iklim değişikliği: Organik tarım, zirai kimyasal ihtiyaçları azaltarak yenilenemeyen enerji kullanımını azaltır. Topraktaki karbonu tutma kabiliyeti sayesinde sera etkisinin ve küresel ısınmanın azaltılmasına katkıda bulunur.
 • Biyoçeşitlilik: Tür düzeyinde, çeşitli bitki ve hayvan kombinasyonları, tarımsal üretim için besin ve enerji döngüsünü optimize eder. Ekosistem düzeyinde, organik alanlar içindeki ve çevresindeki doğal alanların korunması, kimyasal girdilerin olmaması, yaban hayatı için uygun yaşam alanları oluşturur.
 • Genetiği değiştirilmiş Organizmalar: Organik gıda üretimi, işlenmesi sırasında GDO’ların organik sistemlerde kullanılmasına izin vermez.
 • Ekolojik hizmetler: Toprak oluşturma ve yumuşatma, toprak stabilizasyonu, atık geri dönüşümü, karbon tutulması, besin maddelerinin döngüsü, avlanma, tozlaşma ve habitatlar gibi ekolojik hizmetler sağlar.

Türkiye’de Organik Tarım

İklim, toprak, su kaynakları, işgücü ve ürün çeşitliliği açısından Türkiye organik tarım için elverişli koşullara sahiptir. Ülkenin her bölgesinde, bazı ürünler mevcut tarım sistemleri içinde organik olarak yetiştirilebilir. Türkiye’de en çok üretilen organik ürünler arasında antep fıstığı, armut, ayçiçeği, badem, yeşil biber, buğday, ceviz, çay, pirinç, çilek gibi ürünler yer alır.

İhracat potansiyelinin artırılması, organik ürünlerin üretimini etkileyen önemli bir faktördür. İhracat, yüksek fiyatlarla sürekli artan bir talep sağlamakta ve yerli çiftçileri konvansiyonel üretimini organik ürünlere dönüştürmeye teşvik etmektedir. Türkiye’de organik tarım ihracata yönelik olarak başladığından beri, Avrupa’dan farklı şirketler Türkiye’deki çiftçilerle sözleşme imzalamakta ve sürekli bir talep sağlamakta, bu da çiftçilerin gelir ve refahını olumlu yönde etkilemektedir. Tüketiciler, satın aldıkları ürünlerin “organik” olduğundan ve bu standartlarla yerel olarak üretildiğinden emin olmaya büyük önem vermektedir. Türkiye’de organik tarım, sertifikasyon kuruluşuna verilen yetkilendirme programı çerçevesinde Türkiye İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından sürekli denetlenmektedir. Yetkililer ayrıca tüm süreç boyunca toprak, yaprak, su ve ürünlerin analizlerini yaparlar.

Türkiye’nin doğal tohumlar ve embriyolar açısından zengin olması doğal organik tarım için büyük bir fırsattır. Yaklaşık 4.000 endemik tohum ve çeşitli lezzetler yetiştiren organik tarım, ekonomimize katkıda bulunacak, yeni bir katma değer yaratacak ve ihracatta yeni tarım aletleri sağlayacaktır.

Etiketler: